Co to są dochody pasywne?

Co to są dochody pasywne?
Pojęcie dochodów pasywnych najczęściej pojawia się w kontekście marketingu wielopoziomowego, ale ponieważ to branża, która większości osób nie pozwala tak naprawdę na wypracowanie dochodów, od razu przejdźmy do poważniejszej definicji. Otóż dochody pasywne to wszystkie te środki, które są generowane bez dodatkowych nakładów pracy. Dochodem pasywnym będą więc na przykład odsetki od obligacji, w pewnym sensie również dochód choćby z wynajmu lokalu (choć tutaj inwestycje trzeba będzie uwzględnić) albo premie wypłacane przez bank za utrzymanie odpowiedniej kwoty na rachunku.

Złoty Graal dochodów pasywnych

Wypracowanie dochodów pasywnych jest znakomitym sposobem na zapewnienie sobie większej niezależności finansowej. Nie będzie ona pełna, bo to w praktyce niemożliwe, ale utrzymanie dochodu bez regularnego inwestowania jest bardzo kuszącą perspektywą. Większość osób jednak w dochody pasywne nie wierzy. Powody, dla których wydają się one Świętym Graalem, są dwa. Przede wszystkim myślimy o nich za późno (a żeby wygenerować dochód pasywny, potrzebna jest zawsze początkowa inwestycja) a po drugie, źle wybieramy źródła potencjalnych dochodów. Teoretycznie oczywiście lokata bankowa generuje pewien zysk, pewien dochód pasywny, ale ze względu na bardzo niską wysokość, nie jest on satysfakcjonujący nawet przy bardzo wysokich wkładach.

Dochody pasywne: zarabianie, inwestycja czy oszczędzanie?

Próbę wypracowania dochodów pasywnych należy rozpocząć od rozważenia, czy należy je przyporządkować do kategorii zarabiania, oszczędzania czy inwestycji. Zarabianie kojarzy się z ciągłym wykonywaniem jakiejś pracy, a w dochodach pasywnych chodzi właśnie o to, żeby dochody powstawały bez (dużego) nakładu pracy. Tutaj więc to pojęcie nie pasuje. Oszczędzanie z definicji jest forma ochrony pieniędzy przed utratą wartości – odsetki mają wyrównywać inflację, więc też nie można tu mówić o dochodzie. Najbliżej dochód pasywny ma do inwestycji – z początkowej kwoty wkładu (na zakup akcji, lokalu lub gruntu mają powstać dochody – dywidenda lub kwota z wynajmu).

Od czego zacząć generowanie dochodów pasywnych

Dochody pasywne to środki zwracającej się inwestycji – tak je można w pewnym uproszczeniu zdefiniować. Z takiego postawienia sprawy wynika, że wypracowanie dochodu pasywnego jest dopiero wtórnym etapem inwestycji. Generowanie takich dochodów rozpoczyna się paradoksalnie od wydatków. Stare przysłowie mówi, że pieniądz lubi pieniądz i w tym przypadku jest to prawda. Żeby można było kiedyś wypracować dochód pasywny, trzeba dokonać jakiejś inwestycji. Spore zyski to spora inwestycja, a to oznacza, że w praktyce wypracowanie dochodów pasywnych zaczyna się od… oszczędzania.

Podsumowanie

Dochody pasywne to taka forma zarobku, którą chciałby mieć każdy: pieniądze pojawiające się bez ciągłego nakładu pracy. Oczywiście również zapewnienie takiego dochodu wymaga odrobiny pracy na ostatnim etapie całego procesu (np. kontroli indeksów giełdowych). Generalnie chodzi o zapewnienie sobie niezależności finansowej i takie ulokowanie zaoszczędzonych środków, aby w przyszłości zarabiały one samoistnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *