Jak zacząć odkładać pieniądze?

Jak zacząć odkładać pieniądze?
Jak zacząć odkładać pieniądze jest pozornie jednym z najprostszych pytań, na które wiele osób próbowało sobie odpowiedzieć. Większości z nich się nie udało, albo odpowiedź nie mogła z różnych względów zostać wdrożona w praktyce. A jaki jest klucz to skutecznego rozpoczęcia oszczędzania?

Najpierw się naucz

Nie można oszczędzać, nie mając pewnej podstawowej wiedzy o finansach. Objąć ona powinna zarówno najbardziej elementarną teorię: co to jest inflacja, skąd się bierze, jakie są środki oszczędzania, sposoby inwestowania i co to jest horyzont inwestycyjny, ale przede wszystkim praktykę: próbę dostosowania do własnych potrzeb i możliwości wszystkich dostępnych sposobów gospodarowania pieniędzmi.

Trochę powybrzydzaj

Zanim pierwsze złotówki zostaną zaoszczędzone, trzeba poznać możliwości, jakie daje inwestycja w grunty, inwestycja w obligacje korporacyjne, w lokale, fundusze, akcje i tak dalej. Nie chodzi nawet o to, żeby stworzyć jakiś formalny model inwestowania, ale o to, żeby zrozumieć ryzyko związane z poszczególnymi formami i ustosunkować się do tego – żeby ze wszystkim możliwych narzędzi wybrać te odpowiednie do własnego poziomu oczekiwań i możliwości.

Zrób plan

Oszczędzanie jest procesem bardzo długotrwałym, w związku z czym rzucanie się w wir zdarzeń bez planowania byłoby bardzo nierozsądne. Trzeba ocenić własne możliwości finansowe. Spróbuj oszacować, jakie środki można miesięcznie odkładać i zaplanować budżet domowy mniejszy właśnie o tę kwotę. Tutaj wiele osób popełnia błędy, bo edukacja finansowa na podstawowym szczeblu w Polsce praktycznie nie istnieje. Większość z nas żyje z dnia na dzień i nie planuje budżetu, co kończy się tym, że brakuje pieniędzy nie tylko na oszczędzanie, ale nawet na codzienne wydatki.

Kontroluj postępy

Kiedy odłożone zostaną pierwsze pieniądze, bardzo ważne jest, żeby od razu zacząć kontrolować postęp inwestycji. Z początku oczywiście efekty nie będą duże, bo i kwota była nieznaczna. Robić to należy raczej dla własnej wiedzy i w celu zrozumienia całego procesu. Sposób oszczędzania zawsze można zmienić. Najłatwiej i najtaniej jest to zrobić od razu, kiedy okaże się, że w wyborze sposobu oszczędzania popełniony został błąd. Kontrolowanie wyników jest zresztą ważne jeszcze z innego powodu – pierwsze miesiące po wprowadzeniu poważniejszych zmian w domowym budżecie na pewno nie będą łatwe. Trzeba będzie zachować elastyczność. Oszczędzanie jednak powinno być konsekwentne i regularne, dlatego trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie i przewidywać zmiany w domowych finansach.

Zawsze się ucz

Osoby, które oszczędzają najwięcej, zawsze się uczą. To tak, jakby każdego dnia zaczynały oszczędzać od nowa – trzeba wykształcić w sobie odrobinę choćby zainteresowania sprawami finansowymi na różnych szczeblach. Domowy budżet nie funkcjonuje w oderwaniu od całości gospodarki, więc śledzenie dzienników i opinii jest zwyczajem. Warto w sobie już na początku wyrobić, a później starannie pielęgnować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *