Wybieramy fundusz inwestycyjny

Wybieramy fundusz inwestycyjny
Fundusz inwestycyjny należy zmieniać za każdym razem, kiedy jest to uzasadnione.
W każdym przypadku, tak samo jak przed rozpoczęciem pierwszej inwestycji, należy przeanalizować, dokąd przenieść oszczędności, aby jak najwięcej na tym zyskać.

Historia a teraźniejszość

Większość funduszy, aby zachęcić potencjalnych uczestników, pokazuje historyczne dane o rentowności. Okres jest dobrany tak, aby wyniki były jak najlepsze, ale należy pamiętać, że choć oczywiście nie można uznać wszystkich funduszy za równe sobie, to jednak dane historyczne absolutnie niczego nie mówią ani o tym, jak fundusz radzi sobie obecnie, ani tym bardziej o tym, jak będzie sobie radził w przyszłości.

Naucz się funduszy

Przed pierwszą inwestycją należy poznać i nauczyć się odróżniać rodzaje funduszy inwestycyjnych: w jaki sposób i na jakich instrumentach się w nich zarabia, jakie są przewidywane czasy zwrotu inwestycji, jaki przewiduje się stopień ryzyka i jak wysokie zyski w określonej perspektywie. To ważne, ponieważ spośród 4 typów funduszy trzeba będzie wybrać w pierwszej kolejności jeden tylko rodzaj, a następnie z listy funduszy o takim profilu, konkretny indeks.

Poznaj swoje preferencje

Przed pierwszą inwestycją w danym funduszu zawsze trzeba będzie wypełnić ankietę, która pozwoli określić profil inwestora. Pytania tam są banalnie proste, ale warto się nad nimi dwa razy zastanowić. Nie ma dobrych i złych odpowiedzi i nikt nie będzie sprawdzał, czy udzielone informacje są prawdziwe, ale na ich podstawie zaproponowane zostaną dobrze dobrane rozwiązania. Podstawową zaletą takich ankiet jest fakt, że dzięki nim nie da się przeoczyć żadnej ważnej kwestii. Analizy wyników dokonuje algorytm, nie da się nagiąć rzeczywistości. Oczywiście – przypadki odpowiadania z zamiarem osiągnięcia określonego wyniku to nic nowego, ale pamiętaj, że tego rodzaju profilowanie ma pomóc przede wszystkim inwestorom.

Dopasuj fundusz inwestycyjny do siebie

Mając opisane własne preferencje i znając typy funduszy inwestycyjnych, należy określić rodzaj, który będzie odpowiedni. Później z listy dostępnych funduszy można wybierać według różnych kryteriów: szczegółowego portfolio, wielkości kapitału, ilości uczestników lub dowolnie wybranych kryteriów. Praktycy bardzo często sprawdzają, w jakich branżach inwestuje dany fundusz. W taki sposób planują inwestycje, aby nie lokować wszystkich środków w tych samych gałęziach przemysłu. Można bowiem wybrać kilka funduszy o podobnym profilu ogólnym, ale różniących się szczegółami. Zestawić na przykład fundusz inwestujący w polskie firmy energetyczne z funduszem inwestującym w przedsiębiorstwa motoryzacyjne azjatyckich tygrysów. Taka dywersyfikacja w ramach jednego tylko typu funduszy ma sens. Cała procedurę wyboru powtarza się przed każdym wyborem TFI, a nie tylko na samym początku, przed pierwszą wpłatą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *