Jak zadbać o swoją emeryturę?

Jak zadbać o swoją emeryturę?
Wiesz, jak zadbać o swoją emeryturę? W to, że emerytura z ZUS pozwoli na utrzymanie statusu, na który można sobie pozwolić przy pełnej wypłacie, nikt już na dobrą sprawę nie wierzy. Konieczność oszczędzania we własnym zakresie nie budzi wątpliwości. A wcale nie jest to takim trudnym zadaniem, bo podstawowe warunki są bardzo logiczne i jasne.

Oszczędzaj ile możesz

Wiele osób popełnia podstawowy błąd – czeka na możliwość odłożenia większej kwoty. Jeśli możesz odkładać po 50 albo 100 złotych, rób to, a nie czekaj, aż będziesz w stanie odłożyć 200 czy 500, bo ten moment może nigdy nie nadejść, a rozsądna inwestycja na małej kwocie też może dać widoczny zysk. Nie chodzi o to, aby odkładać pieniądze za wszelką cenę, ale o to, żeby zrozumieć, że nawet małe kwoty inwestowane przez dłuższy czas mają naprawdę spory potencjał, o ile są odkładane systematycznie.

Pilnuj inwestycji

Wiele osób posłuchało reklam niektórych „doradców” i oszczędza na emeryturę w najgorszy możliwy sposób – nie kontrolując stanu inwestycji. Nie ma znaczenia, na jaką formę oszczędzania na emeryturę się zdecydujesz, ale w każdym przypadku musisz regularnie kontrolować, co dzieje się z Twoimi pieniędzmi. Pamiętaj, że nawet jeśli zarządzają nimi profesjonaliści, np. zarządzający funduszami inwestycyjnymi, to ich cele nie są takie same jak Twoje (co wynika ze statutu TFI). To oznacza, że profesjonalistom też trzeba patrzeć na ręce. Nie musisz mieć wielkiej wiedzy, bo wystarczy, że przeniesiesz pieniądze tam, gdzie zarobią one więcej. Najgorsze, co możesz zrobić, to pomyśleć, że emerytura to dopiero za 20 lat, więc niech pieniądze po prostu sobie leżą.

Rozsądna dywersyfikacja jest kluczem do sukcesu

W zależności od kwoty należy całe oszczędności rozdzielić na kilka narzędzi finansowych. Można korzystać z TFI o różnych profilach, można kupować obligacje, a nawet korzystać z lokat. Można też grać na akcjach lub instrumentach pochodnych. Nigdy i pod żadnym pozorem nie należy powierzać wszystkich oszczędności jednemu zarządzającemu. Nawet najlepsi mogą zaliczyć bolesny upadek, a to grozi poniesieniem poważnych strat. Skomplikowanie portfela oczywiście wymaga jeszcze pilniejszej obserwacji nowych możliwości, ale nie oszukujmy się – poświęcając parę godzin w miesiącu, można znakomicie zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny, zyskując jednocześnie i bezpieczeństwo oszczędzania, i możliwość zwielokrotnienia zysków.

Zdobądź wiedzę

Żeby cokolwiek zrobić, niezbędna jest edukacja finansowa. Nie wystarczy świadomość, że system emerytalny jest kulawy i znajomość 2 czy 3 form inwestowania. Nie trzeba od razu być ekspertem gospodarczym. Warto przynajmniej na podstawowym poziomie rozumieć najważniejsze zjawiska gospodarcze i wyrobić w sobie intuicje finansową, która źródła bierze w wiedzy. Ekonomia to nauka polegająca w pewnej mierze na przewidywaniu, a w pewnej części na znajomości historii gospodarczej. Opanowawszy je nawet tylko trochę, zyskuje się przewagę we wszystkich inwestycjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *